WADE Awards 2022

Congratulations to all the Winners!!!

WADE Lifetime Achievement Award 2022

  • • Smt Prabhavati Bhagwati

WADE INDIA – Artist – Painting (Excellence)

  • • Second Runner Up – Poojan Gupta, Jaipur
  • • First Runner Up – Nivedita Pande, New Delhi
  • • Winner– Somya Sharma, Ahmedabad

WADE INDIA – Artist – Painting (Young)

  • • Second Runner Up  – Aanchal Gupta, New Delhi
  • • First Runner Up– Tanisha Bakshi, Gurgaon
  • • Winner –Poojan Gupta, Jaipur

WADE EXCELLENCE – RESIDENTIAL (upto 3000 sqft) – ARCHITECTURE

  • • Second Runner Up  – Sethulakshmi M, Two i Architects, Calicut
  • • First Runner Up– AnupriyaSubbian, Triple O Studio, Chennai
  • • Winner– Neha Rajora, Neha RajoraDesigns, Ahmedabad

WADE EXCELLENCE – RESIDENTIAL (above 3000 sqft) – Interior Design

  • • Second Runner Up– Ketaki Poonawala, Ketaki Poonawala Designs, Pune
  • • First Runner Up– Devika Pahadiawala, AriulSttudio, Surat
  • • Winner– Bindi Shah, RplusR Architects, Ahmedabad

WADE EXCELLENCE – RESIDENTIAL (upto 3000 sqft) – Interior Design

  • • Second Runner Up– Sneha Sunita Jajoo, Saar_The functional art, Bavdhan, Pune
  • • First Runner Up– Aditi Sharma, Aditi Sharma Design Studio, Gurgaon
  • • Winner– Pashmin Shah, Amoeba Design, Pune

WADE EXCELLENCE – Retail – Architecture

  • • First Runner Up– Neha Sapre, Studio Taan, Bengaluru
  • • Winner– Roshni Kshirsagar, SJK Architects, Mumbai

WADE EXCELLENCE – LANDSCAPE

  • • Second Runner Up– Vina Verghese Biswas, VSPB Associates, New Delhi
  • • First Runner Up– Aparna Rao, Studio Ficus, Bengaluru
  • • Winner– Anuradha Puri Rathore, Salient, Kolkata

WADE EXCELLENCE – Most Sustainable Design

  • • Second Runner Up– Rosie Paul, Masons Ink, Bengaluru
  • • First Runner Up– Sheeha Hameed, Dome of Thoughts, Calicut
  • • Winner–Chaitra Saraf, Design Kacheri, Bengaluru

WADE EXCELLENCE – Public Building

  • • Second Runner Up– Amrutha A, TWO i Architects, Calicut
  • • First Runner Up– Rosie Paul, Masons Ink, Bengaluru
  • • Winner –Santosh Belani, Studio GSA Architects, BengaluruNisha Mathew Ghosh, Bangalore

WADE EXCELLENCE – URBAN DESIGN

  • • Second Runner Up– Anupriya Subbian, Triple O Studio, Chennai, Tamil Nadu
  • • First Runner Up– Prakruti R Desai, Aangan Architects, Surat
  • • Winner– Shruti C Purohit, Nine squares architects, Indore, MP

WADE EXCELLENCE – HOSPITALITY – Interior Design

  • • Second Runner Up– Shikha Gupta, Story Studio, Bengaluru
  • • First Runner Up– Janki Hakani, Even, Rajkot & Ahmedabad
  • • Winner–Pashmin Shah, Amoeba Design, Pune

WADE India Young Emerging Architect

  • • Second Runner Up– Sridevi Changali, Masons Ink, Bengaluru
  • • First Runner Up– Kirthi Suvarnan, Satkriya, Calicut, Kerala
  • • Winner–Dona Alex, Myspace Architects, Noida

WADE Excellence – Commercial – Architecture

  • • Second Runner Up– Shreedevi VK, ABRD, New Delhi
  • • First Runner Up– Anuprita Dixit, I M Kadri Architects, Mumbai
  • • Winner – Urvi Shah, TRAANSPACE, Vadodara

WADE Excellence – Commercial – Interior Design

  • • Second Runner Up– Anagha Sanjay Patil, Environ Planners, Nashik
  • • First Runner Up– Swathi KunimbeduVigneswar, Architecture plus Value, Chennai
  • • Winner– Shikha Gupta, StoryStudio, Bengaluru

WADE India Young Emerging Interior Designer

  • • Second Runner Up– JankiHakani, Even, Rajkot & Ahmedabad
  • • First Runner Up– TaariniJouhari, 5ft. Apart, Bengaluru
  • • Winner– Swapna Neogi, Red Brick Design Studio, Dharwad, Karnataka

WADE EXCELLENCE – Educational (Architecture)

  • • Second Runner Up – Suparna Ghosh, Forum Architecture, New Delhi
  • • Second Runner Up – Mitu Mathur, Gian P. Mathur & Associates, New Delhi
  • • First Runner Up –Dona Alex, Myspace Architects, Noida
  • • Winner –Rosie Paul – Masons /ink, Bengaluru
  • • Winner -Kasturi Kundu, SALIENT, Kolkata

WADE EXCELLENCE – Educational (Interior Design)

  • • Second Runner Up– Divya Khullar Narayanan, 1405 Design Studio, Chennai
  • • First Runner Up  – Ranna Parikh, Ranna Parikh, Architect & Interior Designer, Ahmedabad
  • • Winner– Natasha Aggarwal, NACL Studio – Natasha Aggarwal Creative Living, Mumbai

WADE ASIA – Student Award

  • • Second Runner Up – Arushi Jain, Gurgaon
  • • Second Runner Up- Prachi Surana, Ahmedabad
  • • First Runner Up– Shreya Agarwal, Pune
  • • Winner –Pooja Mali, Kolhapur

WADE EXCELLENCE Residential (above 3000 sq.ft) Architecture

  • • Second runner Up– Urvi Shah, TRAANSPACE, Vadodara
  • • First Runner Up– Priyanka Khanna, 42mm Architecture, New Delhi
  • • Winner– Britta Knobel Gupta, Studio Symbiosis, Noida

WADE EXCELLENCE – Best Use of Colour (Architecture)

  • • Second Runner Up– Neha Nair, Malay Neha Design Associates (MNDA), Ahmedabad
  • • First Runner Up– Shikha Doogar, r+d studio, GURGAON
  • • Winner– Megha Patel Vadodaria, PVDRS, Ahmedabad

WADE EXCELLENCE – Healthcare

  • • Second Runner Up–Bindi Shah, RplusR Architects, Ahmedabad
  • • First Runner Up–Ritu Yadav, TOD Innovations Pvt. Ltd., Ghitorni, New Delhi
  • • Winner–Divya Manaktola, Attic Light Architects, New Delhi

WADE EXCEELLENCE Artist – Photography – Amateur

  • • Theme – Architectural Photography
    Winner– Urvashi Vaijwade, Pune
  • • Theme – City, Town & Village
    Winner – Amrit Panwar, Chandigarh

WADE EXCELLENCE Artist – Photography – Professional

  • • Theme – New Normal
    Winner – Poojan Gupta, Jaipur
  • • Theme – Rising Above Fear
    Winner – Priya Nair, New Delhi

WADE EXCELLENCE – RETAIL – Interior Design

  • • Second Runner Up– Amrit Panwar, Chandigarh
  • • First Runner Up– Shikha Gupta, StoryStudio, Bengaluru
  • • Winner– PrernaKaleru, Panchkula, Haryana

WADE EXCELLENCE – Best Use of Colour – Interior Design

  • • Second Runner Up– Archana Van Gils, Avg Architecture En Interiors, Gurugram
  • • First Runner Up– Vishakha Shah, Vishwa Design Studio, Pune
  • • Winner– Noorein Kapoor, Noorein Kapoor Design, Mumbai

WADE EXCELLENCE – Hospitality - ARCHITECTURE

  • • Winner– Chaitra Saraf, Design Kacheri, Bengaluru
  • • Winner- Vaishali Mangalvedhekar, SJK Architects, Mumbai